Quantcast
Channel: Konkursi – Gradnja
Viewing all 314 articles
Browse latest View live

Bez barijera: Ovako će izgledati zoološki vrtovi u 21. veku

$
0
0

Konkurs Coexist: Rethinking Zoos iznedrio je preko 40 rešenja iz celog sveta za idealnu rekonstrukciju konvencionalnog sistema organizacije zoološkog vrta kao što je onaj u Barseloni.

Archstorming, organizacija koja sprovodi brojne konkurse na polju arhitekture, proglasila je pobednike na nedavno održanom takmičenju za dizajn zoološkog vrta za 21. vek. Od kandidata je zatraženo da redefinišu tradicionalni zoo vrt i transformišu prostor u nešto što nije samo puka izložba životinja, već i edukativni prostor, odnosno, mesto za istraživanje i nauku.

Tim međunarodnog žirija je izabrao tri pobednička rešenja za zoo vrt u Barseloni, od ukupno više od 40 pristiglih iz zemalja širom sveta, piše ArchDaily.

Od kandidata je zatraženo da redefinišu tradicionalni zoo vrt i transformišu prostor u nešto što nije samo puka izložba životinja.

Kako bi što bolje promovisali okrenutost ka dobrobiti životinja, pobednički timovi su u svojim rešenjima predvideli veoma maštovite alternative tradicionalnim zooloških vrtovima i to uvođenjem interakcije, nenametljivih staza, pa čak i virtuelnih 3D prikaza životinja.

Pobednici konkursa uspeli su da pokažu da postoje mogućnosti pomoću kojih će posetioci na ekološki prihvatljiv i održiv način razumeti životinje.

1. mesto

Prvo mesto je dodeljeno timu koji čine Worawut Oer- Areemitr, Chanakarn Assavasirisilp, Thakan Navapakpilai i Bemjama Prasertpan, s Tajlanda.

Pobedničko rešenje integriše zoološki vrt u sam grad, odnosno, on postaje urbani deo gradske celine.

Njihov cilj bio je da, umesto da ograde životinje, postave zoo vrt kao urbani deo grada. Tako bi životinje i ljudi bilo daleko više povezani a i mogli bi posmatrati životinje u njihovom prirodnom okruženju. Tim smatra da bi se na ovaj način poboljšali uslovi života životinja i da bi se podigla svest o očuvanju flore.

2. mesto

Drugo mesto pripalo je arhitektama Elias Vogel i Estelle Filliat, iz Francuske.

Ključni deo njihovog plana je da izgradi sistem laganih pešačkih mostova, koji bi vodili preko vrta i omogućili vezu između raznovrsnih programa poput veterinarske škole, laboratorija, izložbenih i konferencijskih prostora.

3. mesto

Treće mesto osvojili su Pinar Kesim Aktaş, Mehmet Cemil Aktaş, Ekin Şeker i Nergis Aşa iz Turske.

Rendering: via Archstorming

Kad ste već ovde…


Kako će izgledati centar Novog Sada: Pobednička rešenja konkursa za jezgro grada

$
0
0

[UPDATE 10.6.2018 – Dodati vizuali za treće nagrađeno rešenje] Na konkursu koje je organizovala novosadska Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, prvu nagradu je osvojio autorski tim Igor i Jelena Čubra iz Beograda za rešenje koje predviđa talasasto popločavanje s puno zelenila i klupa.

Predmet konkursa je bila izrada idejnog rešenja uređenja javnih prostora dela gradskog jezgra u Novom Sadu – prostor Pozorišnog trga sa neposrednim okruženjem objekta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, Trg slobode, delovi ulica Modene, Kralja Aleksandra i Njegoševe.

Cilj je da se kroz kvalitetno osmišljeno uređenje površina javne namene i svih elemenata koji doprinose boljoj funkcionalnosti, estetici i kvalitetnom funkcionisanju ovog dela grada, aktiviraju svi potencijali prostora i poveća njegova atraktivnost, i stvori kvalitetno ambijentalno uređenje, koje treba da bude privlačno različitim grupama korisnika i usklađeno sa uslovima zaštite graditeljskog nasleđa.

Idejno rešenje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Tražilo se idejno rešenje uređenja javnih prostora koje je trebalo da bude originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno centralnoj zoni grada Novog Sada, koje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Na konkursu se javilo 13 domaćih autorskih timova, a žiri Gradske uprava za građevinsko zemljište i investicije objavilo je 7. juna 2018. godine rezultate konkursa na kojem je pobedio autorski tim kojeg čini Igor Čubra i Jelena Čubra iz Novog Beograda.

1. nagrada – Igor Čubra i Jelena Čubra, ARTHS Studio Čubra, Novi Beograd

Obrazloženje žirija: U odnosu na zadate parametre, pobednički rad je najbolje odgovorio na zadatak konkursa, a to je: „originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno rešenje centralne zone grada Novog Sada“. Rešenje na konceptualno čist i jasan način objedinjuje prostorne elemente ulice i trga, kroz osmišljen i nenametljiv pristup.

Popločavanje je rešeno kroz jedinstvenu matricu koja parterno ujednačava centralnu gradsku zonu kroz tri diskretno tonirane nijanse granita, koja u svom osnovnom grafičkom pristupu asocira na geometriju talasa. Ova matrica svojim usmerenjem u obrađenim zonama nagoveštava sam karakter i dinamiku prostora: podužnim slogom nagoveštava ubrzanje pešačke komunikacije u ulicama Modene (pretežno ugostiteljska ulica), NJegoševoj i Uspenskoj, dok poprečnim slogom, primereno lokalitetima Ulice kralja Aleksandra (koja je u većoj meri trgovačka) i Pozorišnog trga usporava prolaznika.

Prostiranjem podne matrice kroz Trg Slobode povezuju se svi pomenuti pravci, dok blagi valer tonova kamena i način popločavanja naglašavaju širinu i dinamiku trga i čine ga prijatnim za boravak i zadržavanje. Usled ujednačene geometrije parternog sloga, izbegnuti su konflikti u izvođenju kontaktnih zona, a od velikog je značaja i jednostavnost realizacije ovakvog rešenja.

Predlog ozelenjavanja je u potpunosti primeren centralnoj gradskoj zoni, kako u odnosu visokog i niskog rastinja, tako i u celokupno predloženom zelenom fondu. Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara – predloženih klupa i niskog rastinja u njihovom zaleđu, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak – mikro meditativni ambijent.

Klupe su dizajnirane tako da se izdižu iz delova partera materijalizacije od svetlog kamena, što doprinosi kontinuitetu u estetici prostora kroz već spomenutu asocijaciju na talase.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara i niskog rastinja, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Imajući na umu činjenicu o slojevitosti, različitosti, specifičnosti svih objekata koji generišu predmetni prostor, neophodno je bilo pronaći zajednički sadržalac, esencijalnu bazu i potku, koja će biti osnova za kreiranje ambijentalne celovitosti i prepoznatljivosti dela najužeg centra Grada Novog Sada. Ovaj konkursni rad je na jedan originalan i naizgled jednostavan način, koji u svojoj jednostavnosti ostavlja mnoštvo različitosti u mogućnosti „čitanja“ i povezivanja prostora, upravo to i uspeo da postigne.

Fotogalerija:

2. nagrada – Dubravka Đukanović i tim Studio D ART, Novi Sad

Obrazloženje žirija: Dominantna impresija je izuzetna reakcija na studioznost konkursnog rada koji je na pravi način odgovorio na programsko-prostorne zahteve urbanističko-arhitektonskog konkursa. Očekivani idejni koncept uređenja površine javne namene uže gradske zone – značajno je unapređen, valorizovan na pravi način – ostvarenjem kvalitetnijeg javnog prostora, koji je vidljiiv, do koga se lako dolazi i po kome se jednostavno kreće.

Zatečenu funkcionalno-urbanističko-oblikovnu heterogenost prostora dela gradskog jezgra grada – kao specifikum, autori ovog konkursnog rada su uspešno „osetili“ i projektno uspešno rešili. U tom kontekstu, žiri je „prepoznao“ analitički pristup autora za vrednovanje zatečenih aktivnosti na prostoru različitih prostornih celina, te uspešno akcentovanje Trga slobode, kao centralnog prostornog repera, kao esencijalnog
dela identiteta istorije naselja.

Primenjeni likovno-estetski tretman i primenjena rešenja parternog uređenja i urbanog opremanja, svih 11 mikroambijenata povezani su u koherentnu celinu, a savremenim oblikovnim izrazom unapeđuju postojeći prostor, njegovu atraktivnost, likovnost zatečene arhitekture, posebno ističući najznačajnije graditeljsko nasleđe.

Rešenje Trga slobode osmišljeno je uz primenu čistih ravnih površina bez suvišnih detalja, koji bi ga ograničavali i razbijali na manje segmente, uz prisustvo jednoobraznog svetlog tona granitnih ploča u parternom uređenju. Na (približno) trećini dela trga projektovano je „polje magle“ – ugodno rešenje za letnje mesece.

U Ulici Modene predviđena je likovna i oblikovna transformacija, savremeni atraktivni urbani segment – nepravilna shema trougaonih elemenata, koji se međusobno mešaju, formirajući geometrijsku šaru partera. Formiranje zelenih površina i vodenih ogledala definisalo je atraktivan prostorni motiv, koji se preuzima i u drugim mikroambijentima, uz određene modifikacije – u svrhu naglašavanja različitosti ambijenta. Upotreba savremene javne rasvete tipa „free street“ – oslobođen je urbani prostor ulice namenjen pešacima. Ulaz u podzemnu garažu definisan je stilski na način da korespondira urbanom prostoru ulice, uz primenu denivelisanih trougaonih površina, delimično ozelenjenih ili zastakljenih.

Ulica Kralja Aleksandra – deo uz Trg slobode je tretiran svedeno, parterna površina sredine ulice u delu ka Bul.M.Pupina je zatalasana stepenastim podizanjem popločanih i ozelenjenih trouglova, ka najvišim tačkama silaza u podzemne magacine TC Bazar. Projektovanom denivelacijom u delu partera ka bulevaru ostvarena je vizuelna i zvučna barijera, koja fizički odvaja pešačku zonu od intezivnog saobraćaja. U ulici su projektovana dva manja „vodena ogledala“, centralni komunikacioni plato ispred ulaza u TC“Bazar“ opremljen je prskalicama za stvaranje magle (veza sa delom Trga slobode).

Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa podnim reflektorima koji projektuju hologramske slika srušenih zdanja.

Pozorišni trg – Uz upotrebu svetlih granitnih ploča, uveden je novi koloritni materijal – liveno lomljeno staklo u četiri selektovane boje. Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa ugraviranim različitim elementima, i gde se ugrađuju podni reflektori – za projektovanje hologramske slika srušenih zdanja. Rasveta u potpunosti „prati“ projektno rešenje.

Autori su datim rešenjem pozorišni plato SNP-a u likovnom i estetskom smislu tretirali integralno (sagledavajuće je kao prirodnu fizičku i vizuelnu celinu, što u stvari i jeste).

Mikroambijenti: deo ulice Ilije Ognjanovića, prolaz uz Menratovu palatu rešeni su u vidu atraktivnog urbanog čvorišta, celishodnom valorizacijom saobraćajnog rešenja, pešaci i vozila, primenu savremenog led osvetljenja.

Polukružni trg i prolaz Miloša Hadžića – kao i ostali delovi centralne pešačke zone, tretirani su primenom motiva superponiranih trouglova različitih oblika i veličina, parter opremnjen sadržajima za decu, svetlosno-zvučnom instalacijom i dr.

Plato ispred starog bioskopa – sa osvetljenjem u maniru „free street“ i parternim popločanjem u materijalizaciji Pozorišnog trga, opremljeno savremenim mobilijarom.

Ulica Njegoševa – podržava karakter uličnog koridora, u parteru ne konkurišući likovnom efektu postojećih fasada. Osvetljenje je savremeno – „prostorno“ na sajlama. Kao poseban kvalitet žiri je vrednovao saobraćajno rešenje – reorganizacija saobraćaja Ulice Uspenske.

Takođe, neophodno je istaći studiozne priloge koji se odnose na sve konkursnim zadatkom tražene elemente. Kvalitetu Konkursnog rešenja doprinosi i prilog: Saobraćajna studija „Saobraćajno lice i naličje Novog Sada“ koja tretira probleme koji prevazilaze granice pešačke zone i njihovo rešavanje nije moguće u domenu obuhvata konkursa, a od njihovog razrešenja direktno zavisi kvalitet novosadske pešačke zone. Studijom se predlažu moguća rešenja na širem nivou obuhvata i ukazuje na više rešenja koja oslikavaju uspešne prakse koje su primenjive i kod nas.

3. nagrada – Bojana Kovač Đurasinović i Miloš Đurasinović, Studio PLAT.FORM.A, Beograd

Obrazloženje žirija: Rad karakteriše ispravan pristup urbanističkim uslovima, i u najvećoj meri zadovoljava uslove raspisa konkursa i tretman svih 11 celina.

Osnovni koncept uređenja je zasnovan na ideji parternih dijagonala, u odnosu na građevinske linije blokova. U centralnom prostoru, Trgu slobode, dijagonalama je suprotstavljen niz linija iz suprotnog pravca, što stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova. Suptilnom primenom ovog modula, dobijaju se autentična rešenja svakog od predmetnih prostora. Razlika je jedino u zoni kulturnog centra, gde se od ovog modula odstupa, i prostor popločava jednobojnim materijalom toplije, crvenkaste boje.

Od svih predloženih prostora, Trg slobode dominira u jasnoći koncepta uređenja, a originalno i primereno rešenje je završetak Ulice kralja Aleksandra koji je oblikovan kao mali skver, zarotiran u odnosu na pravac glavne ose, kojim dominira „auditorijum“ stepenište – konstrukcija nad ulazom u postojeći pešački pothodnik.

Na Trgu slobode je ponuđeno rešenje koje stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova.

Sa jasnim razumevanjem planskih smernice, predloženo je uređenje polukružnog trga iza objekta Srpskog narodnog pozorišta, koji formira vredni zeleni prostor sa obodnim sedenjem prema severnoj fasadi pozorišta. Uređenjem manjih prostora, kao što je „urbani džep“ u okviru prolaza uz Menratovu palatu, vešto oblikuje ambijent, formiranjem neke vrste zarotiranog „urbnog separea“. Tretman Pozorišnog trga, koji je podrazumevao prostor ispred velikog stepeništa, je rešen relativno neutralno, bez novih intervencija, osim povećanje postojeće zatravljene zone prema Trgu Slobode.

Uređenjem Ulice Modene dominira velika popločana površina, što ne predstavlja novi kvalitet prostora. Delovi ulica Ilije Ognjanovića i NJegoševe nisu tretirani, možda zbog činjenice da su ovi prostori već uređeni.

Idejno rešenje uređenja grupe prostora centralnog dela gradskog jezgra je prikazao dobar osećaj za „nadgradnju“ sadržaja prostora koju pre svega, čine ljudi, ali sve dodatne, povremene i stalne aktivnosti. Primena jednostavnog principa dijagonalnih linija, dodatno prijatno unapređenog kontra linijama na Trgu slobode, je jasan i nenametljiv koncept. Iako rešenje Pozorišnog trga predstavlja više uvod u Trg slobode, završetak.

Ulice kralja Aleksandra je sveža i nova ideja nadogradnje postojećeg neartikulisanog gradskog mesta, sa skulpturom relociranog spomenika Mihajlu Pupinu, što je upitan izbor. Minimalne intervencije na polukružnom trgu – novoj zelenoj oazu, i potpuno drugačije uređenju platoa ispred starog bioskopa, potvrdila je potrebu za smirenim, ali autentičnim oblikovanjem. Rešenje Ulice Modene, posebno zbog ukidanje zelenih površina (bez uvođenja planiranog drvoreda), nije dovoljno u skladu sa brižljivošću pristupa drugim prostorima.

Tretman rasvete nije razrađen, a samo dodavanjem diskretnih parternih rasvetnih tela nije ubedljiv koncept.

Hortikulturno uređenje svih prostora je takođe nerazrađeno, što nije u skladu sa planskim smernicama, načinom i intenzitetom sadašnjeg korišćenja prostora. Na ovaj način je propuštena prilika da se stvore zeleni mikroambijenti i poboljšaju uslovi za boravak ljudi, u sve dužim toplim periodima godine.

Grafičke podloge:

Otkup

Jedan rad je otkupljen, a u pitanju je rešenja autorskog tima kojeg čine: Aleksandar Stanojlović, Pančevo, Sava Ristić, Beograd i Nemanja Vujić, Pančevo.

Kad ste već ovde…

BETA 2018: Prijavite rad na bijenale arhitekture u Temišvaru

$
0
0

Pozivaju se svi zainteresovani da učestvuju u konkursu BETA 2018: centralnom događaja temišvarskih arhitektonskih bijenala.

Iskoristite priliku za izlaganje i osvajanje nagrada u šest kategorija i pošaljite svoje prijave do 1. avgusta, odnosno 10. septembar za kategoriju članak o arhitekturi.

Kategorije

  1. Izgrađeni objekat
  2. Dizajn enterijera
  3. Javni prostor
  4. Diplomski radovi
  5. Inicijative, eksperimenti i vizije
  6. Članak o arhitekturi

Otvaranje Salona arhitekture Novi Sad ka regionu i sklapanje partnerstva s temišvarskim OAR / Filiala Timiş stvorilo je povratnu mogućnost da učesnici iz Vojvodine ravnopravno prijave svoje radove na BETA bijenale arhitekture. Takođe, učesnici iz cele Srbije mogu da učestvuju u konkursu ali u kategorijama 4, 5 i 6.

Izožba – konkurs BETA 2018 je centralni događaj bijenala, zamišljena kao prilika za stvaranje odnosa kako u okviru profesije, tako i između profesije i socio-kulturne sredine u kojoj se profesija obavlja.

Žiri

Žiri čine: Attila Kim, Irina Cristea, Grozdana Šišović, Levente Szabó i Oana Stănescu za kategorije 1-5 i Catherine Slessor, Ethel Baraona Pohl i Tamar Shafrir za članak o arhitekturi.

Nagrade

Dodeliće se šest nagrada, po jedna za svaku kategoriju u iznosu od 1.000 evra.

Na konkursu će biti proglašeno i 12 pohvala koje će biti nagrađene sa po 500 evra.

Prijave

Konkurs se obavlja onlajn na sajtu competition.betacity.eu (na rumunskom / mađarskom / srspkom) koji će imati sve potrebne materijale za prijavu.

Kad ste već ovde…

Samsung nagrađuje najlepše dizajniranu TV podlogu

$
0
0

Komapnija Samsung Electronics objavila je konkurs za najbolja grafička rešenja koja će krasiti ekran novog QLED televizora u Ambient modu. 

Na ovaj način Samsung želi da se pomakne od crnog ekrana, uobičajenog prizora u dnevnim sobama kada se televizor ne koristi. Novi „skrinsejveri“ će biti vidljivi kada je televizor u Ambient (odnosno Sleep) modu, što deluje kao da na mestu televizora korisnici imaju okačenu grafiku koja se odlično uklapa u ambijent stana. Ono što Samsungu trenutno fali je adekvatno grafičko rešenje, te je organizovan konkurs Dezeen x Samsung Ambient Mode Design. 

Pravila konkursa

Samsung u suštini traži grafičke koncepte koji bi upotpunili ovu novu funkciju njihovih televizora na pravi način, koji mogu da se uklope u različite kućne ambijente i naglase estetski doživljaj svakog doma.

Samsung je učisnicima obezbedio četiri postojeće pozadine koje mogu da se modifikuju i dopune na način za koji umetnici misle da je adekvatan. Učesnici svoj dizajn mogu da baziraju na već postojećim Samsungovim skrinsejverima kao što su informativne poruke, dekoratvni šabloni i opcija ubacivanja porodičnih fotografija, ali mogu da osmisle nešto potpuno novo.

U obzir dolaze statična, kao i animirana grafička rešenja.

Nagrade

Ukupan nagradni fond konkursa iznosi 29.500 evra, od čega je 8.000 predviđeno za glavnu nagradu. U planu su još dve nagrade u iznosu od 3.000 evra, čak sedam nagrada u iznosu od 1.500 evra i pet po 1.000 evra.

Pored toga, Samsung će dobiti mogučnost da otkupi još 15 radova, za šta može da izvdvoji do 10.000 evra.

Radove će ocenjivati žiri u sastavu: Dontae Lee, šef odeljenja za dizaj u Samsung Electronics, grafički dizajner Neville Brody, dizajner Erwan Bouroullec i Amy Frearson urednički direktor magazina Dezeen.

Uslovi učešća

Konkurs je otvoren za sve profesionalne dizajnere i studente dizajna starijih od 18 godina koji su sposobni da predstave svoj rad žiriju na engleskom jeziku. Na konkursu mogu da učestvuju i dizajnerski timovi.

Rok za predaju radova je 3. avgust 2018.

Petoro finalista biće pozvano da gostuje na Samsungovom štandu u okviru velikog sajma elektronike IFA u Berlinu.

Više informacija o konkursu potražite na linku dezeen.com/samsung.
Sve o uslovima učešća pročitajte OVDE.

Kad ste već ovde…

Poziv za učestvovanje u arhitektonskom konkursu Bringing light to life 2018

$
0
0

Peto izdanje konkursa kompanije VELUX koji je započet u Bugarskoj, od ove godine dobija regionalni karakter pa su arhitekte iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Rumunije dobro došle da svoje projekte prikažu široj, regionalnoj publici.

Arhitektonski konkurs Bringing Light to Life za cilj ima promociju projekata koji pokazuju raznovrsnost mogućnosti aplikacije krovnih prozora na kućama, stambenim, poslovnim i komercijalnim zgradama.

Zainteresovani se mogu registrovati i prijaviti projekte u dve kategorije: Porodične kuće i Rezidencijalni/Javni objekti. U konkurenciji za nagrade biće samo pravi projekti koji u sebi sadrže krovne prozore i/ili svetlosne tunele za kose i ravne krovove. Detalji, 3D vizualizacije i dodatne informacije o projektu su dobrodošle budući da će vizualizovani projekti imati prednost prilikom ocenjivanja žirija.

Projekti mogu biti iz 2017. ili 2018. godine, u bilo kojoj fazi, uključujući i već izvedene objekte u navedenom periodu.

Nagrade

Dodeljuju se po jedna nagrada u obe kategorije i jedna velika nagrada u iznosu od 2.000 evra. Posebna poslastica za pobednika biće poseta VIII Daylight simpozijumu koji se održava u Parizu.

Rokovi

Rok za slanje projekata je 10. decembar / 23:59:59 h.

Žiri će o pobednicima odlučivati tokom januara 2019. godine dok će pobednici biti objavljeni na svečanoj ceremoniji koja će se održati u Sofiji u februaru 2019. godine.

Kako učestvovati

Svoje projekte možete prijaviti putem registracionog formulara.

Na zvaničnom sajtu konkursa možete pogledati pobedničke i sve prijavljene radove iz prethodnih godina.

Svim učesnicima želimo puno uspeha!

Konkurs za idejno rešenje memorijalnog kompleksa na planini Cer

$
0
0

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije raspisuje otvoreni, projektni, jednostepeni, anonimni urbanističko-arhitektonski konkurs za memorijalni kompleks na planini Cer.

Predmet konkursa je izrada idejnog rešenja predmetnog memorijalnog kompleksa (uži kontekst) i neposredne okoline (širi kontekst) na planini Cer. Cilj je da se aktiviraju svi potencijali ovog prostora i poveća njegova atraktivnost. Od učesnika se očekuje da ponude originalna, funkcionalna i racionalna rešenja, estetski primerena planini Cer.

Uži kontekst – Deo planine Cer, jedna od njenih najviših tačaka, koji je obuhvaćen Konkursom čini šumsko zemljište u vlasništvu JP „Srbijašume“ Beograd, koji bi bio vidljiv sa svih strana iz Republike Srbije i Republike Srpske, sa spomen obeležjem u vidu stilizovanog krsta, koji bi bio i u funkciji vidikovca; javna površina ispred spomen obeležja; objekti kulture-dokumentacioni centar-edukativni centar, muzej Velikog rata; kao i ugostiteljski i prateći objekti. Posebnu pažnju obratiti na trasu Rimskog puta, koja tangira uži obuhvat koji iznosi približno 2 ha.

Širi kontekst – Konkursnim zadatkom je obuhvaćen i prostor u neposrednoj okolini Spomen kompleksa (tj. prethodno opisane lokacije) i obuhvata prostor koji je ograničen postojećom pristupnom, asfaltnom saobraćajnicom, vikend-naseljem „Vodice“, Trojanovim gradom, crkvom Sv. Jovana Šangajskog do Planinarskog doma. Širi kontekst kao neposredno okruženje užeg konteksta definisan je radi povezivanja sa okruženjem u vizuelnom i funkcionalnom smislu. U okviru ovog prostora akcenat treba staviti na reorganizaciju saobraćajnih tokova, sa varijantnim rešenjima (režim saobraćaja i/ili isključiva pešačka zona, rešenje stacionarnog saobraćaja, obnavljanje Rimskog puta) uzimajući u obzir postojeće sadržaje i slično. Obuhvat šireg konteksta je oko 56 ha.

Rokovi

Rok za predaju radova je 16.10.2018. godine do 15.00 časova, bez obzira na način predaje (neposredno ili poštom) u prostorijama Udruženja arhitekata Srbije, Beograd, Kneza Miloša 7a/III.

Žiri

Predsednik žirija
· akademik prof. Branislav Mitrović, arhitekta – predstavnik Sprovodioca konkursa

Članovi žirija
· Mr Đorđe Milić, dipl. prostorni planer – predstavnik Raspisivača konkursa;
· Vidoje Petrović, gradonačelnik Loznice – predstavnik Raspisivača konkursa;
· vanr.prof. Milan Đurić, arhitekta – predstavnik Sprovodioca konkursa;
· vanr.prof. dr Vladimir Milenković, arhitekta – predstavnik Sprovodioca konkursa

Nagrade

Ukoliko do utvrđenog roka pristigne najmanje 6 radova i ukoliko isti zadovoljavaju propozicije konkursa dodeliće se sledeće nagrade u ukupnom iznosu neto nagradnog fonda od 1.550.000,00 prema sledećoj raspodeli:

  • Prva nagrada: 650.000,00 dinara
  • Druga nagrada: 450.000,00 dinara
  • Treća nagrada: 250.000,00 dinara
  • Dva Otkupa od po 100.000,00 dinara

Više informacija o konkursu pronađite ovde.

4. konkurs industrijskog dizajna (Pra)stolica 2018

$
0
0

Otvoren je novi konkurs industrijskog dizajna koji je u potrazi za novim formama stolica, a pobednička rešenje biće izrađena u vidu prototipa koji će biti izloženi na festivalu.

Festival lesa/Festival of Wood poziva sve zainteresovane dizajnere, umetnike i studente, starije od 18 godina, da se prijave na međunarodni konkurs industrijskog dizajna (Pra)stolica 2018.

Konkurs je otvoren do 1. septembra 2018. Tri pobednička predloga biće realizovani u smislu izrade predprodukcionog prototipa, koji će biti predstavljeni za vreme festivala.

Šesto po redu izdanje Festivala lesa/Festival of Wood održaće se od 11. do 16. oktobra u Kočevju, Slovenija. Tokom šest dana, publici će se predstaviti atraktivan program radionica, stručni skup nauke i tehnologije prerade drveta, dizajn događaja, svečanog otvaranja festivala i podela nagrada konkursa.

Kad ste već ovde…

Konkurs za postavku izložbe u paviljonu Crne Gore na Expo 2020 u Dubaiju

$
0
0

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore raspisuje međunarodni konkurs za idejno rešenje postavke izložbe u Nacionalnom paviljonu Crne Gore na Svetskoj izložbi Expo 2020 u Dubaiju.

Prema učesnicima konkurs je međunarodni, po vrsti konkurs je javni, po zadatku projektni, po načinu predaje anonimni, a po obliku jednostepeni.

Konkurs je otvoren od 15. oktobra do 3. decembra 2018. godine. Sve informacije o konkursu nalaze se u raspisu konkursa i ostalim prilozima koji su sastavni deo konkursne dokumentacije, objavljenih na sajtu Ministarstva vanjskih poslova: www.mvp.gov.me.

Svi učesnici mogu postavljati pitanja o konkursu do roka predviđenog za predaju radova putem e-mail adresa: milena.pejovic@mfa.gov.me i iva.simonovic@mfa.gov.me.

Dokumentacija:


Novi simbol nacionalnog identiteta – Memorijalni kompleks na planini Cer

$
0
0

Prvonagrađeno rešenje na Konkursu za memorijalni kompleks na planini Cer donosi pravo osveženje u domaćoj konkursnoj praksi.

Od snažnog simboličkog značenja, preko funkcionalnih do ekoloških aspekata, prvonagrađeno rešenje čiji su autori Ilja Mikitišin, Igor Mikitišin, Miljan Salata i Rajko Anđelić svedenim jezikom arhitekture govori o modernom srpskom idetitetu, ljudskom stradanju i prekretnim istorijskim događajima.

Predeoni sklop kompleksa tematski i simbolički postavljen je po uzoru na poziciju srpskih armija raspoređenih tokom Cerske bitke. Njegova ukupnost kreirana je preklapanjem tri nivoa prostornih složenosti. Prvi nivo čini centralni horizontalni prodor i vertikalni reper sa snažnom memorijom na žrtve bitke na Ceru. Drugi nivo čine klasteri paviljona raspoređenih po uzoru na poziciju srpskih armija u oči i za vreme bitke, a čija uloga je korisničko-smeštajna. Treći nivo prostornih složenosti čine vijugave i nepravilne šumske staze, čija je uloga vezivna i komunikaciona.

Ukopavanje objekta pod zemljom ostaviće snažan utisak na korisnika prostora.

Sklop kompleksa tematski i simbolički postavljen je po uzoru na poziciju srpskih armija raspoređenih tokom Cerske bitke.

Struktura kompleksa je vrlo jasna. Funkcionalni aspekt rešenja prati programske zahteve konkrusa koji je razdeljen u četiri funkcionalne celine: vidikovac na visini u formi vertikalnog spomenika, Muzej i Dokumentacioni Centar ukopan pod zemljom, Edukativni Centar razvijen kao tri paviljona na lokaciji kao i paviljoni sa smeštajnim jedinicama.

Jedan od centralnih motiva memorijalnog kompleksa čini toranj-vidikovac krstaste osnove, a koji svedoči o potresnim ljudskim sudbinama, stradanjima i žrtvama rata. „Materijalizacija spomenika memorijalnog kompleksa je definisana odnosom i igrom punog i praznog kao večite veze između sadašnjosti i prošlosti gde praznina simboliše žrtve svih onih koji su svoj život dali u stremljenju ka pobedi, odnosno slobodi, dok puno simboliše naše prisustvo i sećanje na kojoj počiva i opstaje ta slika prošlosti,“ – ističu autori. Razgradnjom vertikalnog kontinuuma i kreativnom interpretacijom bazičnog arhitektonskog projektantskog principa odnosa puno-prazno formiran je toranj-vidikovac sa snažnom simboličkom porukom.

Jedan od centralnih motiva memorijalnog kompleksa čini toranj-vidikovac krstaste osnove.

Dokumentacioni Centar s namerom je ukopan pod zemljom. Arhitekte navode da je „muzejski prostor pozicioniran na suterenskoj koti, koji je organizaciono i arhitektonski podređen ilustraciji rovovskog ambijenta koji ima za cilj dočaravanje narativa Velikog rata i Cerske bitke i saosećanje posetilaca sa njenim glavnim akterima“. Ukopavanje objekta pod zemljom ostaviće snažan utisak na korisnika prostora.

Edukativni Centar paviljonskog tipa projektovan je sa namerom nenarušavanja zatečenog prirodnog ambijenta i ekološkog aspekta okruženja, a na takav način da čini neraskidiv deo predeonog sklopa kompleksa. Smeštajni paviljoni, s druge strane, predstavljaju prateći sadržaj na lokaciji, podređen zadovoljavanju smeštajnih kapaciteta zadatih u okvirima programa konkursa.

Konačno pravo rešenje

Cerska bitka bila je jedna od ključnih događaja tokom Prvog svetskog rata. Vek nakon oružanih sukoba, za prekretni istorijski događaj konačno imamo viziju memorijalnog kompleksa dostojnog uloge Cerska bitke u konstituisanju identiteta modernog srpskog društva. Posle skoro 25 godina uzaludne konkursne prakse, čini se da konačno imamo priliku da preko institucije javnog nadmetanja sagradimo objekat nacionalnog identiteta na koji svi možemo biti ponosni.

 

Galerija prikaza Memorijalnog kompleksa na planini Cer:

Ideja
Ideja
Situacija - aksonometrija
Situacija - aksonometrija
Muzej-dokumentacioni centar
Muzej-dokumentacioni centar
Memorijalni centar
Memorijalni centar
Prikaz
Prikaz
Prvonagrađeno rešenje čiji su autori Ilja Mikitišin, Igor Mikitišin, Miljan Salata i Rajko Anđelić
Prvonagrađeno rešenje čiji su autori Ilja Mikitišin, Igor Mikitišin, Miljan Salata i Rajko Anđelić
Prikaz
Prikaz
Prikaz
Prikaz
Edukativni centar
Edukativni centar
Smeštajnci kapacitet
Smeštajnci kapacitet

 

Kad ste već ovde…

Konkurs za trg ispred stare železničke stanice u Beogradu

$
0
0

Raspisan je urbanističko-arhitektonski konkurs za područje Savskog trga i skvera na uglu Karađorđeve i Travničke ulice u Beogradu.

Grad Beograd sa Udruženjem arhitekata Srbije raspisao je konkurs u kojem je cilj da izbor najboljih arhitektonsko-urbanističko-pejzažnih rešenja parternog uređenja Savskog trga sa delom parcele Stare Železničke stanice, ka Savskom trgu i ka Karađorđevoj ulici koja sa područjem Savskog trga čini vizuelnu i ambijentalnu celinu i Skvera na uglu Karađorđeve i Travničke ulice. Ovim rešenjem će se uobličiti arhitektonske celine koje čine širu sliku Beograda na vodi.

Predmetne lokacije

Rok za predaju radova je 15. januar 2019. godine, a nagradni fond je 75.000 evra.

Težnja je da se u izabranim konkursnim rešenjima za uređenje ovih centralnih gradskih prostora, u skladu sa današnjim urbanim, socijalnim i društvenim potrebama građana i posetilaca Beograda, omogući funkcionalan, kvalitetan i sadržajno kreativan boravak na otvorenom javnom gradskom prostoru, kao i uklapanje u kontekst postojećih i planiranih objekata u neposrednom okruženju imajući u vidu kulturno – istorijski značaj i kontekst predmetnog prostora.

Po vrsti, urbanističko – arhitektonskog konkurs je otvoreni, anketni, jednostepeni, na kojem će se izabrati najbolje rešenje arhitektonskog i pejzažnog uređenja otvorenih javnih prostora.

Izabrana rešenja biće osnov za izradu urbanističko-tehničke i projektne dokumentacije za potrebe realizacije uređenja i izgradnje na predmetnim lokacijama.

Rokovi

  • Početak konkursnog roka / datum oglašavanja: 19.11.2018.
  • Rok za postavljanje pitanja je do 6.12.2018.
  • Rok za predaju radova konkursa je 15.01.2019. do 15:00 časova
  • Objavljivanje rezultata konkursa: 31.1.2019.

Nagrade

  • Prva nagrada 50.000 evra
  • Druga nagrada 15.000 evra
  • Treća nagrada 10.000 evra

Žiri

  • prof. Janez Koželj, arhitekta, predstavnik Udruženja arhitekata Srbije
  • Jovan Mitrović, arhitekta, predstavnik Udruženja arhitekata Srbije
  • Milutin Folić, arhitekta, Gradski urbanista Grada Beograda, predstavnik Naručioca
  • Dr Milena Kordić, arhitekta, predstavnik Udruženja arhitekata Srbije
  • Osama Al Hassan, pejzažni arhitekta, predstavnik Naručioca

Konkursna dokumentacija može se besplatno preuzeti ovde, a program konkursa na ovom linku.

Kad ste već ovde…

Ovi crteži beogradskih mališana pokazuju da deca znaju bolje od nas kako bi trebalo da izgledaju gradovi

$
0
0

Parkovi, okrečene fasade, inovativna arhitektura, integracija zgrada i drveća, fasade bez grafita: to su sve motivi na radovima učenika četvrtih razreda beogradskih škola. Deca su zaista pametnija od nas…

Iako izreka „na mlađima svet ostaje“ deluje izraubovano, ona verovatno na najbolji način opisuje ono što smo mogli videti na radovima koji su ušli u uži izbor na ovogodišnjem likovnom konkursu „Moja zgrada moj je dom“ koji organizuje JP Gradsko stambeno.

Grad iz dečje mašte je pun zelenila, parkova, okrečenih fasada, zgrada u kojima se prožima arhitektura i drveće, a to je takođe i grad u kojem nema grafita i u kojem su kućni ljubimci dobrodošli. Mališani su pokazali da arhitektura zgrada može biti zanimljiva pa se tako na nekim radovima vide organske i amorfne strukture koje izlaze iz šablona i koje su u suživotu s prirodom.

Iva Radivojević IV 1 OŠ Veljko Dugošević

Parkovi, zelenilo kao i integracija arhitekture i prirode bili su najčešći motivi na dečijim radovima.

Iz radova mališana beogradskih škola može se zaključiti da je zelenilo glavni motiv što je zapravo odraz upravo njegovog nedostatka u prestonici. Možda nam ovo svima može poslužiti kao opomena kakve gradove zaista ostavljamo mlađima generacijama, kao i da se potrudimo da nekim novim klincima zaista ostvarimo ideje sa crteža.

Mia Lalić IV 3, OŠ Jovan Dučić

Glasajte za najbolji rad

Na ovogodišnji likovi konkurs odazvalo se više od dve i po hiljade učenika. Stručna komisija odabrala je 50 radova koji su ušli u uži izbor i za koje možete glasati.

Glasanje za najbolji rad traje do petka 14. decembra 2018. na Facebook stranici JP Gradsko stambeno, a proglašenje pobedničkog rada i 11 nagrađenih radova Dečijeg likovnog konkursa „Moja zgrada moj je dom“ biće objavljeno 14. decembra 2018. godine.

Pogledajte neke od izabranih radova:

Maša Vidak IV 4, OŠ Lazar Savatić
Jovana Đorđević IV 4, OŠ Vojde Radomira Putnika
Maša Čolić IV 3, OŠ Lazar Savatić
Marija Basta IV 2, OŠ Vasa Čarapić
Nikolina Vasić IV 2, OŠ Đura Daničić
Said Abazi IV 7, OŠ Rade Drainac
Una Ranković IV 4, OŠ Lazar Savatić

Sve radove možete videti ovde.

Fotografije: Facebook JP Gradsko stambeno

Kad ste već ovde…

Domaće arhitekte pobedile na konkursu za unapređenje standarda stanovanja u Rusiji

$
0
0

Beogradski arhitektonski biro AKVS je s idejom polivalentnog stanovanja, osvojio prvu nagradu u konkurenciji od 689 projekata iz celog sveta.

S razvojem tehnologije i sve većim tempom života, sve je teže predvideti kako će svakodnevni život izgledati u budućnosti. Sve više mladih ljudi radi od kuće, mnogi ne kuvaju već naručuju hranu, dok se porodica više ne okuplja u dnevnoj sobi jer svako u svojoj ruci ima svoj ekran. Kako onda projektovati stanove za novo doba?

Upravo je zato organizovan konkurs DOM s ciljem da se dobiju rešenja koja će unaprediti standarde stanovanja u Rusiji. Ovaj veliki konkurs organizovan je iz dva kruga. U prvom krugu je bilo 689 projekata, iz 37 zemalja sveta, a u drugi krug dospela su 20 rešenja, među kojima je i rešenje AKVS Architecture iz Beograda koji je zajedno sa još četiri tima osvojio prvu nagradu. Koliko je ova nagrada važna govori i podatak da je u žiriju, između ostalih, bila i Nathalie de Vries, jedna od troje osnivača studija MVRDV.

Polivalentni stan u kojem prostorije nemaju unapred određenu ulogu

U polivalentnom stanu nikada se ne može sa sigurnošću reći gde se jedan prostor završava, a gde drugi počinje.

Rešenje beogradskog biroa uzima u obzir da su u savremenom stanovanju izražene razlike i varijacije. „Stanovanje bi trebalo da se odmakne od funkcionalnog determinizma prema polivalentnosti. Umesto da svaka prostorija ima unapred određenu ulogu, kod polivalentnih stanova one se menjaju u skladu s dnevnim rutinama.“ – kaže za naš portal arhitektica Anđela Karabašević koja je zajedno s arhitektom Vladislavom Sudžumum osnovala biro AKVS.

U okviru polivalentnih stanova postoji slobodan prostor za dnevne aktivnosti i kompaktni servisni pojas za sanitarije funkcije, skladištenje i kućne aparate. Na taj način se prostor za svakodnevni život oslobađa od nagomilanih stvari i bučnih aparata. Prostor za kuvanje pripada slobodnom prostoru stana, dok se frižideri, zamrzivači i ormani nalaze u skrivenom prolaznom skladišnom prostoru. Hodnici su svedeni na minimum u korist korisnog prostora.

Različiti scenariji u zavisnosti doba dana:

1/3
Veče s gostima
Veče s gostima
Jutro za učenje
Jutro za učenje
Veče sa žurkom
Veče sa žurkom

Lođa u centru stana

Da bi se dobila jednostavna polivalentnost svake stambene jedinice, arhitekte iz AKVS uvode zastakljenu lođu, veličine prostrane sobe, koja se nalazi u centru stana. Umesto čvrstih zidova, ona je napravljena od lakih, prenosivih pregrada, i naslanja se sa dve ili više različitih prostorija, što znači da može služiti kao njihov produžetak, ili kao prostor za spajanje između njih kada je potrebno potpuno otvoriti prostor. Osim toga, lođa se po potrebi može pretvoriti u zasebnu prostoriju. Poenta je da se ovakav stan može lako prilagoditi različitim scenarijima.

Zastakljena lođa kao ključni element za stanovanje budućnosti

Lođa služi kao tampon zona od gradske buke, atmosferskih uticaja i zagađenja, a pritom stanu daje multifunkcionalnost.

„Prostor je sam po sebi luksuz, zbog čega celi stan posmatramo kao jedan otvoreni prostor, umesto da ga delimo na pojedinačne prostorije.“ – kažu arhitekte iz AKVS. U polivalentnim stanovima, nikada se ne može sa sigurnošću reći gde se jedan prostor završava, a gde drugi počinje. Zahvaljujući cirkularnom kretanju, svakoj prostoriji se lako pristupa, a pritom je i održavanje olakšano.

Veliki zastakljeni otvori u lođi obezbeđuju dotok svežeg vazduha i puno dnevne svetlosti duboko u prostor, čineći ga najsvetlijim i najprovetrenijim mestom u stanu. Tokom zime, lođa je malo hladnija od ostatka grejanog prostora, što je čini pogodnim za zimske bašte ili kućne teretane.

Fleksibilne pregrade omogućavaju da se dovod svežeg vazduha, intenzitet dnevne svetlosti i temperatura mogu lako podešavati u svim susednim prostorima. Tokom cele godine, lođa služi kao tampon zona od gradske buke, atmosferskih uticaja i zagađenja.

Lođa je malo hladnija od ostatka grejanog prostora, što je čini pogodnim za zimske bašte ili kućne teretane

Fleksibilnost nekretnina

Ovakva strategija stanovanja omogućava kupcima nekretnina više različite opcija. U zavisnosti od broja stanara, njihovog svakodnevnog života i ekonomskog statusa, mogu se izabrati tri različite vrste lođa – (A, B ili C) u okviru pet standardnih veličina stanova. Lođa A i B se razlikuju u odnosu na broj prostorija na koji se nastavlja i u odnosu na veličinu stana. Lođa C je namenjena najvećim stanovima i velikim porodicama koji mogu imati svoju privatnu baštu u okviru dnevnog boravka.

Lođe A, B i C

Modularna kompozicija, struktura i fasada

Svaka zgrada pa i stan sastoji se od modula veličine 3,5×7 metara. Ovakva modularna kompozicija s maksimalnim rasponom od 7 metara, dozvoljava da se konstrukcioni sistem uradi prefabrikovano u armiranom betonu bez obzira na oblik zgrade.

Modularna gradnja omogućavaju i pojednostavljeni sistem fasada. Razne kombinacije od pet standardizovanih tipova fasadnih elemenata daju izgledu zgrada raznovrsnost, dok u isto vreme smanjuje troškove izgradnje. A to je na kraju krajeva u građevinarstvu najvažnije.

Pogledajte i video-prilog o polivalentnim stanovima:

Grafičke podloge:

Osnove različitih stanova
Osnove različitih stanova
Urbane vile
Urbane vile
Presek
Presek

 

Kad ste već ovde…

Cirklularni dizajn: Konkurs za mlade dizajnere s Balkana

$
0
0

Pozivaju se mladi dizajneri da misle o produkciji kao cirkularnom procesu i da se uključe u rešavanje globalnih problema i čineći doprinos ne samo lokalnoj sceni nego i šire.

Otvoreno je konkurs za mlade dizajnere u okviru ovogodišnjeg izdanja projekta Young Balkan Designers čija je tema cirkularni dizajn. Na njega se mogu prijaviti svi dizajneri rođeni 1985. godine i mlađi* iz sledećih zemalja: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Grčka, Mađarska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska. Konkurs je otvoren do 20. februara 2019. godine

Young Balkan Design je regionalna platforma za talente osnovana 2011. godine s ciljem da identifikuje, promoviše i razvija kreativni potencijal Balkana u oblasti dizajna proizvoda. Cilj inicijative Young Balkan Designers je da ujedini regionalnu dizajnersku scenu, približi je međunarodnom tržištu i ojača njen kreativni potencijal, dok istovremeno doprinosi obnavljanju multikulturalne saradnje na Balkanu.

Traži se dizajnerski pristup koji povećava cirkularnost proizvoda, materijala, usluga i koncepata.

Tema je Cirkularni dizajn, a pozivaju se mladi dizajneri da se upoznaju s osnovama cirkularne ekonomije i istraže mogućnosti inovativnog dizajnerskog pristupa koji povećava cirkularnost proizvoda, materijala, usluga i koncepata. Pozivaju se mladi dizajneri da misle o produkciji kao cirkularnom procesu i da primene svoje veštine i raspoložive resurse uključujući se u rešavanje globalnih problema i čineći doprinos ne samo lokalnoj sceni nego i šire.

Nagrada 1:

– Učestvovanje na izložbi talenata na Mikser festivalu 2019. (30-40 projekata)
– Putujuća izložba na festivalima dizajna u regiji (10-15 projekata)

Nagrada 2:

– Početak saradnje s regionalnim proizvođačima nameštaja i proizvoda (3-5 dizajnera)
– Učestvovanje na Milanskom sajmu nameštaja 2020, Salone Satellite (3-5 projekata)

Međunarodni žiri

O nagradama će odlučivati Međunarodni žiri u sastavu:

  • Jan Boelen, Design Critic, Z33, Belgium &Design Academy Eindhoven, Nizozemska
  • Ladeja Godina Kosir, Osnivačica i izvršna direktorica, Circular Change, Slovenija
  • Orhan Nikšić, CEO, Zanat, Bosna i Hercegovina
  • Vasso Asfi&Loukas Angelou, StudioLav, Grčka / UK
  • Jelena Matić, Profesor na Universitetu u Beogradu, Srbija
  • Nikola Radeljković, produkt dizajner, Numen / ForUse, Hrvatska
  • Maja Lalić, osnivačica, Mikser, Srbija

Celi tekst konkursa možete pronaći na ovom linku. Zainteresovani kandidati se mogu prijaviti putem ovog linka do 20. februara 2019. godine do 23.59.

*  Starosna granica je zahtev Salone Satellite talent zone Milanskog sajma namještaja posvećenog dizajnerima ispod 35 godina. Autori koji se prijavljuju na YBD trebaju imati 35 godina ili manje 2020. godine, kada će izabrani pobednici izlagati na Salone Satellite.

Zeleni točak oko Stefana Nemanje: Rezultati konkursa za Savski trg

$
0
0

Prvonagrađeno rešenje iz madridskog biroa Fenwick Iribarren Architects inspirisano je oblikom starog železničkog točka, na osnovu kojeg su autori radijalno segmentirali prostor trga.

Izložba arhitektonsko-urbanističkih radova koji su pristigli na internacionalni konkurs za Savski trg u Beogradu otvorena je (i zatvorena) u utorak 5. februara. Možda se ovo ne može baš nazvati izložbom, već više kraćim prezentovanjem radova i obraćanjem gradske uprave i predsednika žirija, jer je celokupna postavka kroz par sati već bila uklonjena. Razlog ovako kratkog izlaganja radova nije nam tačno poznat (možda je u pitanju bezbednosni faktor jer je u pitanju palata Gradske skupštine), tek cela situacija je (negativno) iznenadila učesnike, stručnjake, ali i sve druge koji su želeli da pogledaju konkursne radove.

Kako gotovo ni jedan medij nije podrobnije prikazao „izložbu“, sve se završilo na par slika prvonagrađenog rešenja i jednog rendera, koji je na društvenim mrežama objavio gradski urbanista Milutin Folić, na osnovu kojih je javnost pokušala da iskaže stručnu kritiku. Ovom prilikom objavljujemo slike i koncept prvonagrađenog rešenja, ali i neke druge radove koji su ostali zapaženi na postavci.

Radijalno segmentiran prostor trga: Fenwick Iribarren Architects

Pobedničko rešenje karakteriše koncept „trga unutar trga“ kojim se stvara neka vrstu pešačke urbane pozornice.

Prvonagrađeno rešenje španskih kolega iz madridskog biroa Fenwick Iribarren Architects, predstavio je predsednik žirija slovenački arhitekta Janez Koželj. Koncept projekta je inspirisan oblikom starog železničkog točka, na osnovu kojeg su autori radijalno segmentirali prostor trga.

Nagrađeno rešenje: Fenwick Iribarren Architects

Elementi pobedičkog rešenja

Arhitekta Koželj je istakao tri osnovna elementa projekta. Za početak tu je povezivanje starog i novog urbanog tkiva grada Beograda, gde se misli na zgrade iz međuratnog perioda, koje sa jugoistočne strane okružuju trg i nove zgrade Beograda na vodi, čija izgradnja je u toku i koje će zatvarati prostor s druge strane zgrade stare Železničke stanice. Kao drugi element navedeno je dobro integrisanje svih oblika saobraćaja i pešačkih zona, a kao treći i možda najzanimljiviji element naveden je koncept „trga unutar trga“. Ovo se odnosi na prostrani parter, neku vrstu pešačke urbane pozornice, koja će se prostirati od ulaza u Železničku stanicu/budući Muzej Nemanjića do spomenika Stefanu Nemanji.

Apsurd: Šine presecaju nešto što bi trebalo da predstavlja pešačku zonu ispred spomenika.

Kod prvonagrađenog rešenja, ali i kod još nekih radova, primećuje se stepenasto grupisanje drveća, žbunja i travnatih površina, koje se postepeno upuštaju svakim prstenom koji je bliži spomeniku, a razmatrano je i parkovsko uređenje ulica i mikroprostora koji se nalaze u neposrednoj blizini Savskog trga.

Međutim, mogli smo primetiti i jedan potpuno apsurdni pristup rešavanja tramvajskog saobraćaja, pa tako kod svih ovih rešenja šine presecaju nešto što bi trebalo da predstavlja pešačku zonu ispred spomenika. Na taj način kretanje pešaka i sagledavanje spomenika biće otežano tranzitom tramvaja, koji će na taj način i konstantno zaklanjati spomenik. Rešenje koje je veoma jednostavno, a koje se zapaža tek kod nekolicine radova, jeste trasirati tramvajske šine kroz prstenastu zonu drumskog saobraćaja, koja prolazi duž oboda (polu)kruga.

Bojkot domaće scene?

Generalno, konkurs je pokazao izvesne simptome bojkota domaće arhitektonske scene. Iako je sa pristiglih 25 radova konkurs generalno uspešan, na prikazanoj postavci nije zapaženo nijedno glasovito arhitektonsko ime iz Srbije ili regiona. Skreće se pažnja na jedan od otkupa, Studio ARSA iz Novog Pazara, kao i dva tima koji su konstantni na svim konkursima u Srbiji – arhitekte Đorđe Mandrapa i Marko Bilbija iz Beograda i arhitekata Ilja i Igor Mikitišin, Nemanje Dačića, Rajka Anđelića i Miloša Pašića iz Novog Sada.

Drugo nagrađeno rešenje za Savski trg, Medprostor iz Ljubljane
Otkup, Studio ARSA iz Novog Pazara
Rešenje Mandrapa i Bilbija
Rešenje autora Ilje i Igora Mikitišina, Nemanje Dačića, Rajka Anđelića i Miloša Pašića

Arsićevo rešenje inspirisano osnovom Studeničkog manastira

Ako nešto znače „glasovi publike“ autoru ovog teksta se najviše dojmio rad arhitekte prof. Petra Arsića. Ako se prisetimo, Arsić se našao u timu čije rešenje za spomenik Stefanu Nemanji je pobedio na takođe internacionalnom konkursu, gde se doprinos ovog beogradskog arhitekte ogledao u predlogu za rešenje okoline spomenika, to jest, neku vrstu preliminarnog urbanističkog predloga. Međutim, grad je prihvatio isključivo spomeničko rešenje, pa je Arsić odlučio da ponovo okuša sreću na konkursu. Iako je sa prvobitnim predlogom praktično trasirao ideju mnogih učesnika sadašnjeg konkursa, Arsić je odlučio da ode još dalje, ulazeći u dubinu konteksta spomenika i budućeg muzeja.

Inspiraciju je pronašao u osnovi Studeničkog manastira, čiji zidovi, konaci i druge zgrade, u osnovi okružuju zgradu budućeg Muzeja Nemanjića. Osnova glavne Bogorodičine crkve zauzela je centralno mesto, u samoj osnovi spomenika, dok su u okolini trga, takođe u osnovima vidljive i druge manje crkve Manastira Studenice (Kraljeva crkva, Nikoljača itd.). Možda će neko reći da je ovo isuviše asocijativan koncept, to jest, da se prostor trga isuviše vezuje za temu spomenika i zgrade, koja možda i ne postane Muzej Nemanjića, već možda jedan od prostora Istorijskog muzeja Srbije.

Gradska uprava je najavila rok izrade spomenika za kraj leta, koji bi već na jesen bio postavljen na rekonstruisanom trgu.

Kad smo već ovde…

Konkurs Ambasade Švajcarske za mlade srpske umetnike

$
0
0

Ambasade Švajcarske u Beogradu uputila je otvoreni poziv za konkurs „Privatna vrednost 2019“ za vizuelne umetnike rođene 1993. godine i kasnije. 

Ambasada Švajcarske u Beogradu po drugi put pruža podsticaj mladim srpskim vizuelnim umetnicima i umetnicama, nastavljajući da neguje instituciju godišnjeg konkursa pod nazivom „Privatna vrednost“. Priliku da dobiju finansijsku potporu za realizaciju svojih radova i učešće na kolektivnoj izložbi koja će se realizovati od kraja juna do kraja jula 2019. u rezidenciji ambasadora Švajcarske u Beogradu, dobiće najviše petoro autora i autorki iz Srbije.

Tema konkursa je „Lično angažovanje”  koje se može ispoljiti u različitim umetničkim oblicima.

U fokusu izložbe, u skladu sa kontinuitetom od prethodne godine, biće „Privatna vrednost”, ali je specifična tema na koju bi trebalo da odgovore učesnici i učesnice konkursa „Lično angažovanje” – koje se može ispoljiti u različitim umetničkim oblicima.

Na konkurs se mogu prijaviti umetnici i umetnice rođeni 1993. godine i kasnije, sa stalnim boravkom na teritoriji Republike Srbije od najmanje tri godine. Umetnička dela sa kojima apliciraju mogu biti: slike, fotografije, video radovi, instalacije i skulpture (u zatvorenom prostoru i na otvorenom).

Svaki umetnik ili umetnica koji budu izabrani da učestvuju na izložbi dobiće 500 evra, kao pomoć za pripremu radova. Među autorima i autorkama čiji radovi budu izloženi, stručni žiri će izabrati jednog umetnika ili umetnicu, koji će biti dobitnik posebne nagrade od 2.000 evra. Takođe, radovi će, uz dozvolu autora i autorki, biti na aukciji tokom trajanja izložbe.

Prijave do 1. marta

Prijave za konkurs „Privatna vrednost 2019“ moraju biti poslate u PDF formatu maksimalne veličine 10 MB, koji treba da sadrži tri do pet radova, uključujući naslove, dimenzije i godinu nastanka dela. Dokument treba da sadrži i biografiju umetnika i motivaciono pismo (maksimalno 300 reči). Neće biti prihvaćeni dropboks, wetransfer ili slični fajlovi. Prijave se mogu poslati najkasnije do 1. marta 2019. na: bel.opencall2019@eda.admin.ch

Detalji u vezi sa otvorenim pozivom, mogu se naći na zvaničnoj internet stranici Ambasade Švajcarske u Beogradu na ovom linku.

Kad ste već ovde…


Niče novi most na Moravi: Raspisan javni poziv za projekat

$
0
0

Javno preduzeće „Putevi Srbije“ raspisalo je javni poziv za podnošenje ponuda za izradu idejnog projekta sa studijom opravdanosti za izgradnju mosta preko Velike Morave i pristupnih saobraćajnica.

U pozivu za ovu javnu nabavku navodi se da rok za podnošenje ponuda ističe u petak, 22. februara 2019. godine, a da će istog dana u prostorijama JP „Putevi Srbije“ u Beogradu biti obavljeno javno otvaranje ponuda.

Ninoslav Erić, predsednik Opštine Ćuprija, izjavio je da je lokalna samouprava u prethodnom periodu intenzivno radila na obezbeđivanju neophodnih preduslova za izradu ovog projekta, zbog čega je i urađen Plan detaljne regulacije gradskog naselja Ćuprija, piše RTP.

„Projekat za novi most preko Velike Morave je sada i zvanično uvršten u budžet JP „Putevi Srbije“, i ja sam uveren da će njegova izgradnja, koja će imati nemerljiv uticaj na razvoj Ćuprije, početi 2020. godine“, rekao je predsednik Erić.

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati gradska biblioteka grada Zagreba

$
0
0

Na nedavno održanom konkursu za novu biblioteku Paromlin pobedio je biro UPI-2M.

Objavljeni su rezultati za konkurs za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rešenja „Gradske knjižnice Grada Zagreba – Paromlin„. Konkurs je objavljen krajem prošle godine, a osnovni cilj konkursa bio je dobiti najbolje idejno rešenje za novu zgradu gradske knjižare grada Zagreba, koja će u programskom i oblikovnom smislu adekvatno vrednovati lokaciju između Paromlinske i Trnjanske ceste.

Na konkursu koji je raspisao Grad Zagreb, a sprovelo Društvo arhitekata Zagreba (DAZ), prvu mesto odneo je tim UPI-2M d.o.o. kojeg čine Anamaria FilipovićBerislav Medić, Paula Žinić, Maja Huljev TonLuka MatoševićMia DepoloLucija BelinićRoko Guberina.

Ovako izgleda njihovo rešenje:

 

Ostala nagrađena rešenja možete videti na ovom linku.

Kad ste već ovde…

Veliki uspeh naših studenata na urbanističkom konkursu u Kini

$
0
0

Na urbanističkom studentskom konkursu UN-HABITAT 2018, koji je održan u Vuhanu u Kini, naš tim završio je među 15 najboljih.

Studenti četvrte godine Integrisanih akademskih studija Arhitektonskog fakulteta u Beogradu: Nikola Mitrović, Nevena Jeremić, Jovana Ćorković i Jelena Đurđević, u konkurenciji od preko 200 registrovanih timova i 53 konkursna rada iz celog sveta, završili su među 15 najboljih timova na UN-HABITAT 2018 urbanističkom studentskom konkursu – Vuhan u Kini, piše na sajtu Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

Konkurs je bio fokusiran na 5 opštih tema: Poboljšanje i inovaciju urbanih javnih prostora; Revitalizacija prostora na vodi; Revalorizacija industrijskog nasleđa; Društveno inkluzivni i kompaktni centri grada; Kreiranje novih turističkih destinacija. Ove teme se javljaju u kontekstu brzog razvoja metropola sa istorijskim centrima i Plana za održivi razvoj za 2030. godinu (SDGs), kao i transformativne implementacije Novog urbanističkog plana. Zadate teme trebalo je primeniti na slobodan prostor na ušću reka Jangce i Han u centralnoj zoni grada Vuhana.

Ovaj rezultat je priznanje školi i potvrda kvaliteta i konkurentnosti veština i znanja naših studenata.

Konkurs je bio otvoren za međunarodne studente svih godina urbanističkog planiranja, urbanističkog dizajna, arhitekture, pejzažne arhitekture, urbanističke ekonomije i drugih relevantnih disciplina širom sveta.

Studentski tim našeg fakulteta učestvovao je na konkursu na predlog nastavnika: dr Biserke Mitrović, vanrednog profesorke i asistenta Predraga Jovanovića.

U okviru konferencije i radionice “Placemaking For Communities”, naši studenti su imali priliku da prošire svoja znanja iz oblasti urbanizma i da razmene iskustva s ostalim učesnicima kroz kreiranje novih koncepata zasnovanih na revalorizaciji konkursnih rešenja.

Jedini iz Evrope

Ceremoniji proglašenja pobednika prisustvovalo je 28 studenata iz 7 zemalja, od kojih je tim naših studenata bio jedini iz Evrope, dok su svi konkursni radovi pristigli iz ukupno 19 zemalja (Srbija, Australija, Bangladeš, Brazil, Indija, Indonezija, Iran, Kanada, Kina, Kolumbija, Liban, Malezija, Meksiko, Nigerija, Pakistan, Poljska, Saudijska Arabija, Uganda, Vijetnam).

Ovaj rezultat na konkursu je priznanje školi i u međunarodnoj konkurenciji potvrda kvaliteta i konkurentnosti veština i znanja naših studenata.

Kad ste već ovde…

Ovako bi mogao da izgleda novi pešački most u Knjaževcu

$
0
0

Stari drveni pešački most preko Svrljiškog Timoka trebalo bi da zameni savremeni spregnuti čelično-betonski most elegantne forme.

Opština Knjaževac i JP Preduzeće za razvoj, urbanizam i  izgradnju opštine Knjaževac krajem prošle godine organizovali su konkurs za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rešenja pešačkog mosta preko Svrljiškog Timoka kod Doma kulture u Knjaževcu. Cilj konkursa bio je da se dobije najbolje idejno rešenje pešačkog mosta koje će se vizuelno uklopiti u celokupno parterno uređenje leve i desne strane Svrljiškog Timoka. U postojećem stanju na tretiranoj lokaciji se nalazi drveni pešački most koji se konstruktivno i estetski ne uklapa u ambijentalnu celinu rekonstruisanog platoa.

Žiri je 27. decembra 2018. doneo odluku da se ne dodeli prva nagrada, ali su zato dodeljenje dve druge nagrade i to Nikoli Pavloviću, kao i autorskom timu iz Niša kojeg su činili dipl. inž. građ. Nemanja Marković, mast. inž. građ. Stefan Conić, mast. inž. arh. Zlata Tošić, kao i dr Radovan Cvetković, čije rešenje ovog puta predstavljamo.

Klupe su postavljene u uvalama zbog čega ovaj most postaje i mesto za socijalizaciju, odmor i uživanje u pogledu na rečni tok.

Pri koncipiranju konstrukcijskog rešenja pešačkog mosta raspona 25 metara namera autora je bila da se projektuje ekonomičan, praktičan, funkcionalan most, jednostavan za izvođenje ali takođe moderan i atraktivan savremene forme i materijalizacije. Ovaj niz zahteva iznedrio je relativno klasično rešenje konstrukcije mosta, sprezanjem dva čelična nosača sa armiranobetonskom kolovoznom pločom. Motiv forme je sam tok reke Timok kao i bela boja u kombinaciji sa zelenilom koja se uklapa u ambijent okoline.

Ozelenjeni džepovi

Valovita struktura stvara džepove koji su ozelenjeni zbog čega ovaj pešački most deluje pitomije i zelenije. Ono što ovu strukturu čini interesantnom jesu drvene klupe postavljene u uvalama zbog čega ovaj most postaje i mesto za socijalizaciju, odmor i uživanje u pogledu na rečni tok i grad.

Elegantna konstrukcija

Amorfna linija mosta u podužnom pravcu elegantno se nastavlja na celokupno parterno uređenje leve i desne strane Svrljiškog Timoka. Ozelenjene zaobljene forme se postepeno podižu s keja na most logično navodeći pešake na dalje korišćenje pasarele. Na sredini mosta, linija betonske strukture se blago spušta čineći ovu konstrukciju lakšom i elegantnijom. Amorfno rešenje mosta preko Svrljiškog Timoka, koji je na ovom potezu regulisan, posebno prija jer su obaloutvrdni zidovi su skoro vertikalni i obloženi kamenom.

LED, aluminijumski paneli i štampani beton

Javna i dekorativna rasveta je planirana u vidu LED reflektora različitih boja bez vertikalnih nosača, koji u svemu prate ritam i oblik ograde.

Završna obloga mosta je od ukrasnih aluminijumskih panela bele i sive boje tako da u kombinaciji sa zelenilom na mostu i oko mosta predstavlja estetski oblikovani nastavak platoa ispred Doma kulture.

Završna obloga saobraćajne trake predviđena je od štampanog betona ili betonskih dekorativnih ploča, u svemu usklađene sa elementima mosta.

Iako je konkurs zavšen, i dalje nije poznato da li će i kada projekat biti realizovan.

Kad ste već ovde…

Novi ciklus konkursa za Wienerberger Brick Award 2020 je počeo

$
0
0

Nagrada Wienerberger Brick, koja je prvi put uvedena 2004. godine, je arhitektonska nagrada koja se dodeljuje svake dve godine za izuzetne primere modernih i inovativnih arhitektonskih rešenja u kojima se koristi opeka.

Wienerberger će 2020. godine po deveti put proglasiti pobednike ovog konkursa. Prijave projekata putem online alata mogu podneti arhitekte, kritičari i novinari arhitekture. 2018. godine učestvovalo je skoro 600 projekata iz više od 50 zemalja.

Nagrada uključuje pet kategorija:

  • Feeling at home
  • Living together
  • Working together
  • Sharing public spaces
  • Building outside the box

Kategorije su usmerene na inovativne koncepte i načine korišćenja opeke, korišćenje novih tehnologija gradnje, unikatnu opeku i posebne ukrase u projektu.

Korišćenje Wienerberger proizvoda nije obavezan uslov za učestvovanje. Posebna pažnja se pridaje tome kako se projektom objedinjuje funkcionalnost, održivost i energetska efikasnost. Važan kriterijum za podnošenje prijava je da se značajan deo projekta mora sastojati od glinenog građevinskog materijala i mora biti aktuelni projekat, koji je završen 2016. ili nakon 2016. godine

Za više informacija o Wienerberger Brick Award-u, kao i o načinu konkurisanja pročitajte na www.wienerberger.rs/brick-award

Očekujemo Vaše prijave!

Wienerberger je najveći svetski proizvođač opeke (Porotherm, Terca), tržišni lider u proizvodnji glinenog crepa (Tondach, Koramic) u Evropi.

Viewing all 314 articles
Browse latest View live